25 Yıl Evli Kalan Çiftler Dikkat! Emeklilik Şartları Duyuruldu!

25 Yıl Evli Kalan Çiftler Dikkat! Emeklilik Şartları Duyuruldu!

25 yıldır evli olanlar için iki emeklilik formülü bulunmaktadır. Bu bağlamda yaş ve ücret hesaplaması ile ilgili bilgi arayışları yaygındır. İki şekilde emekli olabilirsiniz. Dış kaynaklardan prim ödeyerek hızlı bir şekilde ödeme alma hakkınız vardır.

25 yıldır evli olanlar için iki emeklilik formülü bulunmaktadır. Bu bağlamda yaş ve ücret hesaplaması ile ilgili bilgi arayışları yaygındır. İki şekilde emekli olabilirsiniz. Dış kaynaklardan prim ödeyerek hızlı bir şekilde ödeme alma hakkınız vardır. Ek olarak, ev kadınları genellikle bu tekniği tercih ederler.

İş yasalarımız, vatandaşların emekli olması için birkaç şart içermektedir. Belirli bir süre sigortalı olarak çalışıyorsanız veya isteğe bağlı prim sistemini kullanıyorsanız ve dışarıda prim ödüyorsanız emeklilik mümkündür. Giriş tarihi, prim ve sigorta şartı ile isteğe bağlı sigorta sisteminde prim ödeyenler bu hakka kolayca sahip olurlar. Ayrıca, 2020 yılında Meclis'e sunulan ev kadınları için yasa teklifinde yapılan en son değişiklikler de merak uyandırıyor.

25-yil-evli-kalan-ciftler-dikkat-emeklilik-sartlari-duyuruldu.webp

İsteğe Bağlı Sigorta

Sosyal Güvenlik İşlemleri Yönetmeliği'ne bir örneği eklenmiş olan İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Beyanı, başvuru sahibinin ikamet ettiği il sosyal güvenlik müdürlüklerine veya sosyal güvenlik merkezlerine sunulmalıdır veya başvuru sahibi e-Devlet üzerinden online başvuru yapabilir. Toplanan verilere göre isteğe bağlı sigorta primi, prime esas günlük kazanç aralığının alt ve üst sınırları arasında kalmak kaydıyla, sigortalının bildirdiği günlük kazanç tutarı üzerinden hesaplanır.

İsteğe bağlı sigorta primi, prime esas kazancın alt ve üst sınırları arasında bulunan ve sigortalı tarafından kararlaştırılan prime esas kazancın %32'sidir. Buna genel sağlık sigortası primleri için %12 ve maluliyet, yaşlılık ve ölüm sigortası primleri için %20 dahildir. Sonuç olarak, 2022 yılından itibaren prime esas günlük kazanç alt sınırından elde edilen geliri açıklayan isteğe bağlı sigortalı, aylık 1.601,28 TL prim ödemek zorundadır.

En Az 25 Yıl Şartı

Önceki yıllardaki yasa tasarısındaki öneriye göre, en az 25 yıldır evli olan, 50 yaşını doldurmuş ve emekli olamayacak durumda olan ev kadınlarının emekli maaşı alıp almayacağı ise fazlasıyla merak edilen bir konu.

Bu haber toplam 250 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.