BES’te Yeni Düzenlemenin Sinyali Geldi!

BES’te Yeni Düzenlemenin Sinyali Geldi!

Türkiye'de bireysel emeklilik sistemine kaydolan kişi sayısı 15 milyona yaklaştı. Halihazırda 362 milyar TL'lik fon büyüklüğünün tasarruf hayat sigortası ile birleştirilmesi planlanıyor.

Türkiye'de bireysel emeklilik sistemine kaydolan kişi sayısı 15 milyona yaklaştı. Halihazırda 362 milyar TL'lik fon büyüklüğünün tasarruf hayat sigortası ile birleştirilmesi planlanıyor. Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, "Önümüzdeki dönemde sisteme yeni düzenlemeler ve teşvikler getirerek tasarruflarımızı daha da yüksek seviyelere taşıyacağız." dedi.

Çalışma hayatı boyunca para tasarrufu sağlamak amacıyla yaklaşık 20 yıldır vatandaşların hayatının bir parçası olan Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), devletin çıkardığı yasa ile yürürlüğe girdi. Yılda milyarlarca lira toplayan sisteme katılanlar, hem devlet desteği hem de tasarruf sağlamaya başladı. Emeklilik Gözetim Merkezi'nin (EGM) zorunlu olmayan sistemdeki verilerine göre, geçen hafta fonun tamamı yılsonuna kadar 329,5 milyar liraya ulaştı. Sistemin toplam fon büyüklüğünün 288 milyar 256 milyon lirası katılımcılara katkıda bulunurken, devlet sadece 41 milyar 221 milyon lira katkıda bulundu. Sistemde bir bütün olarak 7 milyon 660 bin kullanıcı vardı.

beste-yeni-duzenlemenin-sinyali-geldi.jpg

Nureddin Nebati Açıklama Yaptı

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, son güncel verileri yayınladı. Nebati, 17 Ekim 2022 itibarıyla 14,3 milyon BES katılımcısı ve 362 milyar liralık bir fon olduğunu açıkladı. Hazine Bakanı, BES'i uzun vadede iyi bir geri dönüş yolu sunduğunu belirterek ayrıntılı olarak anlattı. Nebati, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sosyal güvenliğe olan talebin artması, nüfus ve aile yapısındaki değişimlerle birlikte bugün tüm ülkelerde bireysel tasarrufların teşvik edilmesi çok daha önemli hale geldi. Bireysel Emeklilik Sistemi, katılımcılara birikimlerini artırma ve geleceklerini güvence altına alma fırsatı verirken, aynı zamanda birikimlerini artırma fırsatı da sunuyor. Orta vadede istisnai bir fiili getiri imkanı da sağlayan BES sistemi, tüm katılımcılar için güvenilir bir yatırım ortamı sunmaktadır. BES sistemi, çocuklarımızın ve tüm vatandaşlarımızın gelecek kaygılarını azaltmak ve birikimlerini bankadaki birikimlerini analiz etmelerini sağlamak için kurduk. Sisteme yeni kurallar ve teşvikler getirerek önümüzdeki dönemde ülkemizin tasarrufunu artıracağız”

Bu haber toplam 293 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.