Devlet Başvuru Yapanlara Tam Tamına 10 Bin TL Veriyor!

Devlet Başvuru Yapanlara Tam Tamına 10 Bin TL Veriyor!

SGK'nın açıklamasına göre, uygun vatandaşlara 877 ila 10.000 lira arasında ödeme yapılacak. Devletimiz, ihtiyacı olan insanlar için çeşitli finansal yardımlar sunmaya devam ediyor.

SGK'nın açıklamasına göre, uygun vatandaşlara 877 ila 10.000 lira arasında ödeme yapılacak. Devletimiz, ihtiyacı olan insanlar için çeşitli finansal yardımlar sunmaya devam ediyor. Temmuz 2022'de asgari ücret ve emekli maaşlarının artmasıyla birlikte bu destekler hızla büyüdü. Bu desteklerden yararlanabilecek kişi sayısı da arttı. Dul yetim maaşı olarak da adlandırılan ölüm aylığı, sosyal yardım kapsamında sağlanan maddi yardımlardan biridir. Ölüm aylığı da asgari ücretteki artıştan etkilendi ve bunun sonucunda verilen para miktarı önemli ölçüde arttı. En düşük dul ve yetim aylığı 2022'deki artışla 877 lira oldu. Maaştan haberdar olan kişiler, nasıl başvuracaklarını ve bu yardımdan nasıl yararlanabileceklerini araştırmaya başladılar.

Bu Sosyal Güvenlik Kurumu maaşına hak kazanabilmek için bazı şartların sağlanması gerekmektedir. Öncelikle, dul yetim aylığı olarak da bilinen ölüm aylığının, ancak sigortalı veya emekli işçi olan bir vatandaşın vefatı durumunda verildiğini belirtmek isteriz. Başvuru yapmaları halinde Kurum kriterlerine uyan ölünün sağ kalan eşi, çocukları ve ebeveynleri hak sahibi sayılır ve bu yardımı alabilirler.

devlet-basvuru-yapanlara-tam-tamina-10-bin-tl-veriyor.webp

4 Bin TL’ye Kadar Maaş Desteği

Ne yazık ki, 4A (SSK), 4B (BAĞ-KUR) veya 4C (Emekli Sandığı) maddelerine göre çalışan veya emekli olan vefat etmiş bir çalışanın ailesi emekli maaşının tamamına hak kazanamayacaktır. Bu maaşın sadece bir kısmı sağ kalan eşin ailesine emekli maaşı olarak verilmektedir. Ancak belirli şartları yerine getirenler de SGK'dan çift maaş almaya da hak kazanabilirler. Ölüm aylığı olarak da bilinen dul ve yetim aylığı, sadece ölen sigortalının eşi, çocukları ve ebeveynleri tarafından alınabilir. Bununla birlikte, bu kişilerin hak sahibi olmalarına rağmen bazı şartları da yerine getirmeleri gerektiği unutulmamalıdır.

Bu haber toplam 232 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.