Kredilerde Sigorta Dayatması Artık Son Buldu!

Kredilerde Sigorta Dayatması Artık Son Buldu!

Tüketiciye yönelik ayrımcılık yapan kredi uygulamaları durduruldu. Bankalar, sigortalı ve sigortasız olmak üzere her ikisi de 14 günlük para çekme süresi olan iki ödeme seçeneği sunacak.

Tüketiciye yönelik ayrımcılık yapan kredi uygulamaları durduruldu. Bankalar, sigortalı ve sigortasız olmak üzere her ikisi de 14 günlük para çekme süresi olan iki ödeme seçeneği sunacak. Tüketicileri korumak için Ticaret Bakanlığı, tüketici lehine olan banka kredilerine çeşitli hükümler koydu. Bankalar artık vatandaşlara sigortalı ve sigortasız ödeme planı arasında karşılaştırma sağlayacak. Ayrıca vatandaş, cayma hakkının kullanılması için gerekli bildirimi yapmadan 14 gün içinde kredi borcunu iptal ederse, bu hakkını kullanmasına izin verilir. Tüketici kredisi sözleşmeleri ve konut finansmanı sözleşmelerine ilişkin düzenlemeler, Ticaret Bakanlığı tarafından oluşturulan yönetmelikle değiştirilmiştir.

30 Gün Önce Haber Verilmesi Gerekmektedir

Yeni kuralda, finansal piyasalarda oluşturulan sözleşme ve prosedürlerde daha fazla etkinlik ve tüketicilerin daha fazla korunması gerekliliği vurgulandı. Kredi sözleşmelerinde ve konut finansmanı sözleşmelerinde müşteriye 30 gün önceden haber verilmesi zorunluluğu, yapılan revizyon sonucunda kaldırılmıştır. Ayrıca, yeni düzenleme kapsamında tüketicileri korumak için ticari ilişki sona erene kadar imzalanan yasal belgelere ilişkin uygulamalarda ciddi düzenlemelerin geçerli olduğu vurgulandı.

kredilerde-sigorta-dayatmasi-artik-son-buldu.webp

Tüketici ve konut finansmanı için krediler, karşıt bir ödeme planı ile sigortalı veya sigortasız olabilir. Kanunen, bir risk oluşması durumunda, kredi tutarına ve vadesine uygun, asıl alacaklısı kredi kuruluşu olan tüketicinin tercih ettiği sigorta kuruluşunun sunduğu poliçenin, hangi sigortalı olduğuna bakılmaksızın alınması zorunludur. Kredi kartı veya kredili mevduat hesabı gibi belirsiz vadeli kredi sözleşmelerinde faiz indirimi uygulanabilmesi için 30 gün bildirim zorunluluğu kaldırılmıştır.

Komisyon Sınırlaması Geldi

Merkez Bankası, kredi piyasasının işleyişine ilişkin kuralları daha etkin hale getirmek için ticari kredilerden alınan komisyon maliyetlerini azaltmıştır. Azami kredi tahsis ücreti, kredi limitinin yüzde 0,25'i ve limit yenileme tutarının yüzde 0,125'idir. Rotatif krediler hariç, kredi kullandırım bedeli sadece nakit kredilerden mahsup edilebilir ve kredinin yüzde 1,10'unu aşamaz.

Bu haber toplam 223 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.