Ödemeler Hesaplara Aktarılıyor! Devlet Desteğinin Ayrıntıları Açıklandı

Ödemeler Hesaplara Aktarılıyor! Devlet Desteğinin Ayrıntıları Açıklandı

Tarım politikasında bazı değişikliklere gidildiği ve daha çok yatırımın yapılacağı yönünde düzenlemeler bulunuyor. Bu kapsamda Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçinin tarımda aktif olarak yer alan çiftçilere yönelik destek paketinin ödenmesine başladıkları

Tarım politikasında bazı değişikliklere gidildiği ve daha çok yatırımın yapılacağı yönünde düzenlemeler bulunuyor. Bu kapsamda Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçinin tarımda aktif olarak yer alan çiftçilere yönelik destek paketinin ödenmesine başladıkları açıkladı.

Tarıma Yüklü Bir Kaynak Ayrıldı

Tarımsal üretimde aktif olarak yer alan büyük ya da küçük kurumların yararlanabileceği destek paketinin ayrıntıları ve miktarı ayrıntılı olarak açıklandı. Bakan Vahit Kirişçi tarafında ifade edilen destek paketinin genel bütçesinin 890 milyon 642 bin 249 TL olarak açıklandı. Bu tutarın içerisinde yer alan sertifikaya sahip tohum yetiştirme, sertifikaya sahip fidan yetiştirme, küçük ölçekli tarımsal faaliyet gerçekleştirenler ve fındık alan desteği gibi bölümlerden oluşuyor. Ödeme tutarlarının değiştiği bu gruplarda en fazla ödemenin fındık alan desteği kapsamında bulunanlara ödeneceği ifade edildi.

844 milyon 463 bin 164 TL olan tarımsal destek grubunun fındık alan gelirlerini kapsadığı açıklandı. Ayrıca küçük tarımsal faaliyetlerde bulunan aile gruplarına ayrılan kaynağın ise 3 milyon 899 bin 823 TL olduğu açıklamada ayrıntılı olarak yer aldı. Sertifikaya sahip tohum üretimi için ayrılan kaynak tutarının da 40 milyon 311 bin 785 TL olduğu ifade edildi. Son tarımsal ödemenin yapılacağı grupta ise sertifikalı fidan kullananlar yer alıyor. Bu grup için Tarım ve Orman Bakanlığının belirlediği bütçenin 1 milyon 967 bin 477 TL olarak ödeneceği de eklendi.

Binlerce Kişi Fayda Sağlayacak

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi tarafından açıklanan ve ödemelerin başladığı belirtilen tarımsal üretime destek paketinden yaklaşık olarak 429 bin 885 kişinin faydalanması bekleniyor. Tarıma yönelik destek paketi çalışmaları üzerinden uzun bir zamandır hummal bir şekilde çalışma yapılıyordu. Bu çalışmanın nihayetinde sonuçlanan ödeme miktarlarının tarımla uğraşan binlerce kişi için umut oldu.

Zorlu bir süreç geçiren çiftçi grupları ve tohum üreticileri için belirlenen tarımsal destek paketi ödemelerine başvuru yapanların hesaplarına yatmaya başladığı açıklandı. Kimlik numarasının son hanesine ve vergi kimlik numarasının son hanesine göre belirli aralıklarla ödeneceği de eklendi. Böylece tarımsal destek için aktarılan bütçenin ihtiyaç sahiplerine aktarılması işlemleri hız kazandı.

Bu haber toplam 669 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.