Petrol Fiyatlarında Düşüş Açıklandı! 2022 Sonuna Kadar Böyle Olacak!

Petrol Fiyatlarında Düşüş Açıklandı! 2022 Sonuna Kadar Böyle Olacak!

Son yıllarda petrol fiyatları artarak tarihi zirveleri görmüştü. 2 senedir pandemiden dolayı çıkan fiyatlardan varil petrolün fiyatı da nasibini almıştı.

Son yıllarda petrol fiyatları artarak tarihi zirveleri görmüştü. 2 senedir pandemiden dolayı çıkan fiyatlardan varil petrolün fiyatı da nasibini almıştı. Son olarak savaşın araya girmesi Amerika'nın petrol fiyatlarına müdahale etmesine neden oldu.

Ellerindeki Petrolü Piyasaya Sürecekler

Uluslar Arası Enerji Ajansının başında yer alan Amerika 120 milyon varil petrolün bağlı bulundukları kuruluş tarafından piyasaya sürülme kararının alındığını ifade etti. Dünya genelinde öngörülemez bir şekilde artan emtia fiyatlarından Brent ham varil petrol grupları da nasibini almıştı. Amerika'dan yapılan açıklamadan sonra petrol fiyatlarında gözle görülür bir şekilde geri çekilme yaşandı. Petrol rezervi olarak Rusya'nın önde yer aldığı Dünya genelinde son zamanlarda petrolden dolayı akaryakıt fiyatları da artmıştı.

Amerika'nın başında yer aldığı Uluslar Arası Enerji Ajansından yapılan açıklamadan sonra petrol fiyatlarında haftalık kayıp oranı yüzde 3'e kadar çıktı. 100 doların altında işlem görmeye başlayan Brent ham petrolün varil fiyatının inmesi doğal olarak akaryakıt fiyatlarında da sevindirici haberlerin geleceğine işaret edildi. Mayıs ayı itibariyle piyasaya günde 1 milyon varile yaklaşık petrolün başta Amerika olmak üzere piyasaya sürülmesi bekleniyor. Yaşanan gelişmeler ve Rusya'ya açıklanan yaptırımlardan dolayı böyle bir kararın alınması gerektiği vurgulandı.

2022 Sonuna Kadar Böyle

UEA'ya bağlı ülkelerin almış olduğu karardan sonra en fazla petrol rezervini piyasaya sürecek olan ülke Amerika oldu. 6 ay kadar devam etmesi planlanan petrol rezervlerinin piyasaya sürülmesi kararından sonra petrol fiyatlarında yaşanan sert düşüş dikkatlerden kaçmadı. 60 milyona yakın varil petrolün sadece Amerika'nın kendi kaynaklarından olduğu ifade edildi. Türkiye'nin de 3 milyon varil petrol veya petrole bağlı bulunan ürünlerden serbest bırakacağı açıklandı.

Amerika'nın dışında petrol rezervlerini piyasalara açacak olan ülkelerden bazıları ise şöyledir; Japonya, Güney Kore, Fransa, İtalya, Almanya ve İngiltere olarak ilan edildi. Bu petrol rezervi bırakma hamlesinin uzun vadede etkili olamama sorununun gelişebileceği de eklendi. Rusya'nın yanında yer alan devletlerin sayısının artmasının rezerv petrollerin bırakılması kararının akaryakıt üzerindeki hakimiyet için pek bir anlamlı olmayacağı yönünde fikirlerde mevcuttur.

Bu haber toplam 329 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.