SGK' dan Toplu Ödeme Müjdesi! Devlet Toplu Ödeme Yapıyor! Kimler Yararlanacak! Başvuru Şartları

SGK' dan Toplu Ödeme Müjdesi! Devlet Toplu Ödeme Yapıyor! Kimler Yararlanacak! Başvuru Şartları

Ölüm aylığı adı altında verilen yardım, sigortalı olup ölen kişilerin ailelerine yapılan bir yardım olarak biliniyor. Herhangi bir yakınının ölümünün ardından bu aylıktan faydalanan kız çocukları evlenirken bundan çeyiz parası olarak da yararlanabiliyor.

Ölüm aylığı adı altında verilen yardım, sigortalı olup ölen kişilerin ailelerine yapılan bir yardım olarak biliniyor. Herhangi bir yakınının ölümünün ardından bu aylıktan faydalanan kız çocukları evlenirken bundan çeyiz parası olarak da yararlanabiliyor. Toplu bir şekilde ve tek seferde yatırılan bu para bazı koşullar geçerli olduğu takdirde pek çok kişiye veriliyor.

Emekli maaşlarının artmasıyla birlikte ölüm aylığı adı verilen ve kız evlatlara aylık olarak 625 TL şeklinde ödenen bu para, iki yıllık 15.000 TL şeklinde de veriliyor. Eğer yardım çeyiz parası şeklinde alınacaksa, bütün paranın tek seferde verilmesi de söz konusu olabiliyor.

Çeyiz Parası Nasıl Alınır?

Bu parayı çeyiz parası olarak almak isteyenler için de bazı şartlar var. Öncelikle belirtmek gerekiyor ki bu yardım 2008'den sonra yetim kalan kız evlatlar için geçerli. Yardımın alınabilmesi için en önemli şart, yardıma başvuran kız çocuklarının başvuru tarihinde zaten yetim aylığı alıyor olmaları. Yani bu aylığı alırken, evlenmeye karar veren kişiler başvuru yapabiliyor. Ayrıca evlendikten sonra en az beş sene içerisinde başvuru yapılmadığı takdirde çeyiz parası hakkı ortadan kalkıyor. Bu aylığı alanlar için özel durumlardan birisi evlendikten kısa bir süre sonra boşanma durumu.

Boşanma durumunda kişinin yeniden yetim aylığı alabilmesi için iki senenin geçmesi gerekiyor. Bir başka durum da eşini erken kaybedenler için geçerli. Eğer çeyiz parasının süresi yani iki yıllık süre geçmeden eşini kaybeden kız çocukları eşinden dolayı ölüm yardımı almak isterse herhangi bir süre geçmeden hemen almaya başlayabiliyor.

İki Kardeşin Yetim Aylığı Alması

SGK' nın verdiği bu habere göre aynı anda yetim aylığı bağlanan iki kız kardeş için de bir açıklama bulunuyor. Eğer iki kardeş de yetim aylığı alıyor ve içlerinden birisi alırken evlenmeye karar verip çeyiz parası alıyorsa, evlenmeyen diğer kardeşin alacağı aylık artabiliyor. Ancak bu artış için iki yıllık sürenin geçmesi gerekiyor. İki yıl sonunda bekar olan ve aylık almaya devam eden kız kardeşin aylığı yükseliyor ve artık daha yüksek bir miktarda aylık almaya başlıyor.

Bu haber toplam 489 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.