SAĞLIK
Giriş Tarihi : 20-04-2021 16:07   Güncelleme : 20-04-2021 16:07

15 Milyon Koronavirüs Aşısından Sonra İlk Sonuçlar Neler? Rakamlar Açıklandı!

Koronavirüs salgını ardından Sağlık Bakanlığı’nın ülkeye ilk ulaşan, 14 Ocak’ta vatandaşlara vurulmaya başlanan Sinovac aşısıyla ilgili ilk çalışması artık tamamlandı. Alınan sonuçlar kayda geçti.

15 Milyon Koronavirüs Aşısından Sonra İlk Sonuçlar Neler? Rakamlar Açıklandı!

Koronavirüs salgınının ardından Türkiye’ye ilk ulaşan aşı olarak bilinen Sinovac’ın vatandaşlara ilk çalışma kapsamında uygulanmasını esas alan sürecin sonuna gelindi. Bu süre sonunda nelerin kayda geçtiğinin açıklanması ise merakla bekleniyor. Aşılama başlangıcından bu yana Sağlık Bakanlığı’nın sıkı takip yaptığı belirtildi. Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Sema Kultufan ise süreç ardından açıklama gerçekleştirdi.

Aşı Olduktan Sonra Tekrar Hasta Olanlar Var mı?

Dr. Sema Kultufan verdiği röportajda, “Aşılama henüz 15 milyonken yapılan araştırmada, ilk ve ikinci dozlar ardından hastalığa yakalanan kişilerin durumlarına bakıldı. Bu bireyler birinci dozu olup, kendilerini yeterli seviyede koruyamadıkları için Covid-19’a yakalananlardan ve yine ikinci dozu olarak kendini korumaktan vazgeçip 14 gün sonra enfekte olanlardan oluşuyorlar.“ dedi.

Aşı Olduktan Sonra Tekrar Virüs Kapanların Sayısı Ne?

Açıklamalara göre açı olduktan sonra koronavirüs’ü tekrar kapan kişi sayısı 2.500 oldu. Bu bireyler de hastaneye başvurduklarında yoğun bakımda tedavi almaya ihtiyaç duymuyorlar. 65 yaş ver üzeri gurupta aşılama süreci öncesinde ve pik döneminde yoğun bakım ihtiyacı %18 iken aşılama ardından rakamın %10 altına düştüğü açıklandı.

Aşılamaya Hızlı Şekilde Devam Edilmeli!

Aşılama çalışmalarının sağladığı avantajın 65 yaş üzerinde ve sağlık çalışanları üzerinde net şekilde görülebildiği açıklandı. Yeni aşı ile anlamlı bir başarı elde edildiğini ifade eden uzmanlar, aşılama sürecinin bu ivmeyi devam ettirmek için hızlı şekilde devam ettirilmesi gerektiğini belirttiler.

Aşı olduktan Sonra Vefat Eden Yaş Gurubu

Aşı sonrası kaybedilen hastalara bakıldığında, yaş gurubunun genel olarak 80 ve 90 yaş arasında olduğu açıklandı. Bu kişilerin bir kısmının ise kanser gibi ciddi hastalıkları zaten taşıdıkları belirtildi. Bu sebeple aşılama ardından gerçekleşen vefatların birçoğunun aşıdan bağımsız olarak meydana geldiği açıklandı Uzmanlar onlar için en önemli yaş gurubunun 20 ile 65 yaş arası olduğunu belirttiler.

Çünkü hastaneye yatışlarda yaş guruplarında artış görülmeye başlandığını belirtiyorlar. Bir an önce ise bulaşın önüne geçmek için ekstra önlemlerin alınması gerektiğini söylüyorlar.