EKONOMİ
Giriş Tarihi : 13-04-2021 19:08   Güncelleme : 13-04-2021 19:08

Bitcoin’e Türk Yatırımcı İlgisi Naci Ağbal’ın Görevden Alınmasıyla Rekor Seviyeye Ulaştı!

The Guardian gazetesinin yayımladığı habere göre, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı’nın değişmesi Türkiye’deki Bitcoin çılgınlığına neden oldu. Görevden alım ardından BTC alım talepleri yükseldi.

Bitcoin’e Türk Yatırımcı İlgisi Naci Ağbal’ın Görevden Alınmasıyla Rekor Seviyeye Ulaştı!

The Guardin gazetesi Türkiye’de Naci Ağbal’ın görevden alınması ardından Bitcoin çılgınlığının üst düzeye ulaştığını belirtti. Naci Ağbal’ın Merkez Bankası Başkanlığı’ndan alındığı dönemde 23 milyar dolar değerinde kripto para işleminin Türk yatırımcılar tarafından gerçekleştirildiği açıklandı.

The Guardian Haberinin Detayları

Ağbal’ın görevden alımı ardından Bitcoin piyasasına yansıyan değişimleri gündeme alan Guardian gazetesi, “Türkiye’deki ekonomik çalkantı Bitcoin çılgınlığını tetikliyor.“ ifadesine haberinde yer verdi.

Haber içinde yer alan detaylarda “ Merkez Bankası’na iki seneden daha kısa bir süre içinde dördüncü başkan atandı. TL ise 2018 yılındaki döviz krizinden bu yana değerinin yarısını kaybetti. Yatırımcılar yeni para birimlerine ve kripto paralara yöneliyorlar“ ifadelerine yer verildi.

Enflasyon Kaygısı Kripto Para İlgisini Yükseltiyor!

Dünyaca ünlü kripto para analistleri ve Guardin gazetesi Türk yatırımcılarının sürekli olarak enflasyon kaygısı taşıdıklarını belirtiyorlar. Bu kapsamda kendi para birimlerine yatırım yapmayı seçemeyen kişilerin dolara veya Bitcoin’e yöneldikleri belirtiliyor.

2021 yılı içinde ise BTC alımlarının Türkiye’de tavan yaptığı belirtildi. Özellikle son olarak Naci Ağbal’ın görevden alınmasıyla, Bitcoin alım çılgınlığının yaşandığı ifade ediliyor. Bunun en büyük sebebi ise uzmanlara göre Türkiye’deki enflasyonun yarattığı kaygılar.

2020 Kripto Para Yatırım Hacmi Aşıldı!

Yapılan analizler kapsamında 2021 yılında Naci Ağbal’ın görevden alındığı tarih ardından 23 milyar dolarlık kripto para işleminin Türk yatırımcılarca yapıldığı saptandı. Aynı tarihlerde 2020 yılında ise işlem değerinin sadece 1 milyar dolar olduğu belirtildi. Bu rekor yükselişlerin Türkiye Merkez Bankası Başkan değişimlerinde gündeme geldiği belirtiliyor.

Ekonomistler Görev Değişimlerini Yorumladılar!

Dünya kamuoyuna bakıldığında ekonomistler sürekli olarak yapılan görev değişikliklerinin TL üzerinde olumsuz etkilere neden olduğunu ifade ediyorlar. Özellikle kurda yükselişlerin temel sebepleri arasından merkez bankasına yapılan müdahaleler yer alıyor. Guardian gazetesi de bu konuya değinerek, Türkiye ekonomisinde görev değişikliklerinin büyük rol oynadığını belirtti.