EKONOMİ
Giriş Tarihi : 22-04-2021 21:00   Güncelleme : 22-04-2021 21:00

Facebook Kripto Para Sektörüne Giriyor

Popüler sosyal medya şirketi Facebook kripto para sektörüne gireceğini açıkladı. Bir süredir üzerine çalışılan Diem projesinin bu yıl sonuna kadar tamamlanması ve 2022 yılında hayata geçirilmesi planlanıyor. Facebook’un kripto para sektörüne girdiğinin göstergesi olan Diem projesi ile ilgili şirket yetkilileri CNBC’ye açıklama yaptı.

Facebook Kripto Para Sektörüne Giriyor

ABD’nin dev sosyal medya şirketi bir süredir gündeme gelen kripto para çalışmaları hakkında açıklama yaptı. Facebook’un kripto parası olacak Diem ile ilgili çalışmaların tamamlandığı ve yakın zamanda kripto para üretim ve dağıtım çalışmalarının başlayacağı belli oldu. Facebook üretim ve dağıtım aşamaları için Swiss Diem Association isimli bir kuruluş oluşturdu.

Hazırlıkların tamamlanması üzerine yakın zamanda deneme aşamasına geçecek olan Diem’in ilk aşamada 1 ABD doları ile eşitleneceği aktarıldı.  Bununla beraber Diem ile müşterilere kripto para transferi ve alım satım işlemlerinin de sunulacağı açıklandı.

Facebook’un Libra Projesi Eleştiri Almıştı

Facebook kripto para sektörüne girmek için çalışmalarına daha önce başlamıştı. Dev sosyal medya şirketi sektöre girmek için ilk olarak Libra projesi ile gündeme geldi. Libra projesinin aldığı çok sayıda eleştiri nedeni ile başarısız olması sonucunda yerine Diem projesi getirildi.

Sosyal medya devi Facebook, geçtiğimiz sene kripto para piyasasına Libra ile giriş yapacağını açıklamıştı. Ancak Libra başta güvenlik açıkları olmak üzere birçok farklı neden ile hükümetlerden eleştiri aldı. Düzenleyiciler tarafından sert şekilde eleştirilen proje o dönem rafa kaldırılsa da Diem projesinin Libra’nın gelişmiş hali olduğu biliniyor.

Diem Güvenlik Önlemleri İle Düzenleyicilerden Geçer Not Aldı

Libra projesinin başarısız olması aynı zamanda Facebook’a duyulan güvensizlikten de kaynaklanmıştı. Bununla beraber şirket yeni kripto para projesi olan Diem için daha sağlam adımlar attı. Diem konusunda düzenleyiciler ile daha yakın ilişkiler kuruldu. Facebook CEO’su Ran Goldi, Diem ile ilgili CNBC’ye yaptığı açıklama ile projenin güvenlik açıklarının geliştirildiğini ve düzenleyici talepleri dikkate alınarak ortaya koyulduğunu belirtti. Diem’in başekonomisti Christian Catalini de konu ile ilgili açıklamasında, projenin lisansı için İsviçre düzenleyicileri ile sürekli görüşme halinde olduklarını açıklamıştı