GÜNCEL
Giriş Tarihi : 13-04-2021 15:00   Güncelleme : 13-04-2021 15:00

Kritik Kabine Toplantısı Bugün! Tam Kısıtlama, Seyahat Yasağı Detayları Belli Olacak!

Bugün gerçekleşecek olan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılacağı kritik kabine toplantısında görüşülecek olan maddeler gündeme yansıdı. Toplantının ilk konusu tam kapanma olacak.

Kritik Kabine Toplantısı Bugün! Tam Kısıtlama, Seyahat Yasağı Detayları Belli Olacak!

13 Nisan 2021 tarihinde yani bugün gerçekleşecek olan kabine toplantısından tam kapanma maddesinin görüşüleceği açıklandı. Toplantının konu başlıkları ise basına yansıdı. Türkiye haritasında yer alan kırmızı renkli illerde seyahat yasağının nasıl olacağı, Ramazan ayı tam kapanması, yüz yüze eğitime devam edilip edilmeyeceği, toplu iftar ve sahur tedbirlerinin neler olacağı kabine toplantısı ardından belli olacak.

Toplantıda Hangi Konular Görüşülecek?

Bugün yapılacak olan kabine toplantısında salgınla mücadeleye yönelik geniş çaplı konuların görüşüleceği aktarıldı. Diğer yandan, kamuda yeniden esnek çalışma modeline geçiş hakkında detaylar gündeme alınacak. Bu toplantının sonunda yapılacak açıklamaların çalışanları yakından ilgilendireceği belirtildi. Özel sektörün uzaktan çalışmaya teşvik edilmesi için belirli uygulamaların toplantıda görüşüleceği basına yansıyan detaylar arasında yer alıyor.

Sağlık Bakanı Toplantı Maddelerine Değindi!

Sağlık Bakanı Koca kabine toplantısında da Bilim Kurulu toplantısında da temel gündemin salgınla mücadele olduğunu belirtti. Sağlık Bakanı bu kapsamda toplantıda, kısıtlama saatlerinin değişmesi, hafta sonu yasakları, camilerde tedbirlerin alınması, kalabalık meydanların kapatılması, bayramda seyahat yasağının arttırılması konularının ele alınacağını belirtti.

Aşılama Oranı Yükseltilmek İsteniyor!

Bugün yapılacak kabine toplantısının en önemli gündem maddelerinden biri ise aşılama oranının yükseltilmesi olacak. Toplantıda aşı tedariki ve aşılama konunsa değinilecek. Ek olarak İstanbul ili için Ramazanda özel bir seyahat kısıtlamasının getirilmesi bekleniyor. Alınacak kararlar hakkında tüm detayların ise toplantı ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacağı belirtildi.

Sağlık Bakanı Koca bu toplantı öncesinde bir açıklama gerçekleştirdi. Açıklamasında “Zorlaşan şartlar artık herkesi yordu. Ülkemiz salgındaki en zor dönemlerini geçiriyor. Nüfusumuzun %80’i çok riskli bölgelerde yaşıyor. Zamanla yorulan bu halimiz virüsün yeni varyantları için olumsuz faktördür. Bu yüzden kalabalık sofralarda, sosyal mesafesiz alanlarda bulunmamız gerekiyor.“ dedi.

Varyantlar Türkiye’de Yoğunlukla Görülüyor!

Basına verilen bilgilerde yeni vakaların %80’inin İngiltere mutasyonu kaynaklı olduğu açıklandı. Virüsün değişime uğramış şeklinin yayılma hızının Türkiye’de yüksek olduğuna değinildi. Güney Afrika varyantının 11 ilde, Brezilya varyantının ise 9 ilde görüldüğü belirtildi.