EKONOMİ
Giriş Tarihi : 22-04-2021 20:05   Güncelleme : 22-04-2021 20:05

Pandemi Sonrasında Tüketici Harcamalarında Eşitsizlik Artacak!

McKinsey Global Enstitüsü, pandemi döneminin ardından tüketici harcamalarında nasıl değişiklik yaşanacağına dair rapor hazırladı. Enstitü tarafından yayınlanan rapor ile pandemi sonrası tüketici harcamalarında zengin ve yoksul haneler arasındaki makas farkının artacağı ortaya konuldu. Rapora göre zenginlerin harcamaları artışa geçerken, fakir hanelerde ise harcamalar azalacak.

Pandemi Sonrasında Tüketici Harcamalarında Eşitsizlik Artacak!

McKinsey Global Enstitüsü, tüketimde sosyal makasın pandemi sonrasında nasıl değişiklik göstereceği ile ilgili yaptığı araştırmanın raporunu hazırladı. Farklı ülkelerdeki tüketicilerin mevcut harcamaları üzerinden yapılan incelemeler ile pandemi sonrasında fakir ve zengin hanelerin harcamaları arasındaki makasın artacağı ortaya konuldu. Enstitü pandemi sonrasında zengin hanelerde harcamaların artacağını öngörürken, fakir hane harcamalarının ise pandemi öncesindeki dönemden de az olabileceğini belirtti.

Zengin Hanelerde Harcama Oranı Yükselecek

Tüketici harcamaları makasının nasıl değişeceğini inceleyen enstitü, söz konusu rapor içinde 5 farklı ülkede tüketici harcamalarında yaşanan değişiklikleri inceledi. Fransa, ABD, Çin, Almanya ve İngiltere olmak üzere 5 ülkede tüketici harcamalarında yaşanan değişiklikleri gözlemleyen enstitü raporun şaşırtıcı sonuçlarını açıkladı.

Yayınlanan rapora göre pandemi döneminde kısıtlamalardan kaynaklı harcamaları azalan zengin haneler, sürecin bitmesinin ardından daha yüksek harcamalar yapabilir. Salgının ekonomik boyutundan daha az etkilenen zengin hanelerde, pandemi sonrasında tüketici harcamalarının artışa geçmesi bekleniyor. Zengin hanelerde artış yaşanırken, yoksul hanelerde ise harcama oranlarının azalması bekleniyor.

Gelir Belirsizlikleri Yoksul Haneleri Olumsuz Etkileyebilir

McKinsey Global Enstitüsü pandemi ile beraber yaşanan işsizlik ve gelir kayıplarına dikkat çektiği raporda yoksul hanelerin bu durumdan daha fazla etkilendiğini kaydetti.  Düşük gelirli haneler işsizlik ve gelir belirsizliği nedeni ile pandemi sonrasında da gelir kaybı yaşamaya devam edecekler. Raporda iş piyasalarındaki belirsizliğin yanı sıra teşviklerin son bulmasının da yoksul hane harcamaları üzerinde etkili olacağı belirtildi.

Pandemi döneminde yaşanan iş kayıpları, sürecin ardından da gelir belirsizliklerinin devam etmesine neden olacak. Bununla beraber hükümetlerin verdiği teşvik paketlerinin de son bulması ile beraber yoksul hanelerin harcama oranları düşecek. Enstitü raporda yoksul hanelerdeki tüketici harcamalarının pandemi dönemi öncesinden bile düşük olacağını belirtti.