GÜNCEL
Giriş Tarihi : 21-04-2021 15:03   Güncelleme : 21-04-2021 15:03

TBMM Araştırma Hizmetleri Başkanlığı Kripto Para Raporu’ndaki Detaylar Açıklandı!

TBMM Araştırma Hizmetleri Başkanlığı’nın hazırlamış olduğu “Dijital, Sanal ve Kripto Para Sistemleri“ raporunda, kripto paralar ile ilgili dezavantajlar ve avantajlar ele alındı.

TBMM Araştırma Hizmetleri Başkanlığı Kripto Para Raporu’ndaki Detaylar Açıklandı!

TBMM Araştırma Hizmetleri Başkanlığı kripto paraların avantajlarını ve dezavantajlarını kamuoyuna aktaracak bir rapor hazırladı. Dijital, Sanal ve Kripto Para Sistemleri raporunda bu para birimlerinin ayrımlarına da değinildi. Kripto paraların yararları gibi zararları olduğu da raporda belirtiliyor.

Kripto Para Ödeme Arcı Olmaya Uygun Görülmedi

TBMM Araştırma Hizmetleri Başkanlığı’nın hazırlamış olduğu rapor kripto paraların yüksek fiyat oynaklığı taşıdıklarının altı çiziliyor. Bu nedenle kripto paraların güvenli ödeme araçları olamadıkları ancak yatırımda ve spekülasyonda ise avantajlar sundukları açıklandı. Rapor kapsamında dezavantajları ve riskleri değerlendirildiğinde, kripto paraların yüksek fiyat oynaklığına bağlı ödeme aracından daha ziyade bir yatırım aracı olarak kullanıldığı tespit edildi.

Transfer Modeli Bir Avantaj Olarak Görüldü

Raporda yer alan her geçen gün yeni kripto para birimlerinin ortaya çıkması konusu avantajlı bulundu. Kripto paraların avantajları ise geniş başlıklar altında aktarıldı. 7/24 transfer işleminin kripto para cüzdanları arasında yapılabilmesi bir avantaj olarak görüldü. Genelde merkezi olmayan kripto para birimlerinin bir saatin altında sürede, merkezi kripto para birimlerinin ise anlık şekilde transfer edilebildiği vurgulandı.

Kimlik Gizliliği Dikkat Çekti!

Kripto paraları kullanırken kişisel bilgileri açıklama zorunluluğunun bulunmadığı raporda aktarıldı. Raporu hazırlayanlar, bu özelliğin yasadışı işler yapmak isteyenler için bir ortamı yaratabileceğini ancak kişisel bilgilerini güvende tutmak isteyen yatırımcılar içinde avantaj sağlayabileceğini belirttiler.

Otorite Müdahalesi Olmaması Dezavantaj Olarak Görüldü

Diğer yandan raporda kripto paranın dezavantajlarına da yer verildi. Rapora göre kamu otoritelerinin kripto paralara kısıtlı şekilde müdahale edebilmelerinin bir dezavantaj olduğu vurgulanıyor. Kripto para birimlerinin hukuki statülerinin belli olmadığı, denetleme ve düzenlemeye ilişkin çalışma şartlarının onlar için çok kez gündeme taşındığı aktarılıyor.

Raporda kripto paraların hukuki statülerinin olmaması sebebi ile hatalı işlem ardından kripto para kayıplarının geri alınamadığı belirtildi. Kripto paralarda sürdürülebilirlik açısından sorunların olduğu raporda belirtildi. Eğer bir kripto para çökerse yatırımcıların elinde karşılıksız bir varlığın kalacağı açıklandı.