Bilim İnsanlarından İlginç Deney Konusu: Tekrar Virüs Enfekte Etme!

Bilim İnsanlarından İlginç Deney Konusu: Tekrar Virüs Enfekte Etme!

Kororavirüs ile mücadele konusunda farklı bilim insanları oldukça farklı çözümleri sunmaya çalışıyorlar. İlaç, yeni aşı deneyleri hala devam ederken Oxford Üniversitesi d...

Kororavirüs ile mücadele konusunda farklı bilim insanları oldukça farklı çözümleri sunmaya çalışıyorlar. İlaç, yeni aşı deneyleri hala devam ederken Oxford Üniversitesi de yeni bir deneye başlayacağını açıkladı. İşlem ise Koronavirüsten iyileşen bir kişiye tekrar Kovid-19 enjekte etmek olarak açıklandı.

Oxford Üniversitesi Yeni Deneyin Sinyalini Verdi!

Bilim insanları bir yandan aşılama sürecinin sistematik bir şekilde ilerlemesi gerektiğini belirtiyorlar bir yandan da aşının ne kadar etkili olduğunu gözlemlemeye devam ediyorlar. Aşılama ardından kazanılan bağışıklık seviyesinin ne kadar kuvvetli olduğunu görmek için yapılacak çalışmaların önemli olduğu aktarılıyor. Oxford Üniversitesi’nden bu konuda bir çalışmaya başlanacağı yönünde bilgi geldi.

Deneyin Amacı Ne?

Oxford Üniversitesinde bilim insanları etik onay alınırsa, aşı yapılan ve iyileşen hastaları tekrar enfekte etmek için deneye başlayacaklar. Bu çalışmada insanların Kovid-19’a tekrar yakalanmasını önleyecek bağışıklık seviyesinin kazanılması ve gelecekte aşı üretiminde daha etkili olabilecek yeni materyallere erişilmesi amaçlanıyor. Bu yüzden deney gönüllüler üzerinden gerçekleştirilecek ve hepsine virüs tekrar kaptırılacak.

Virüse En Dayanıklı Bağışıklık Sitemi Düzeyi Bulunmak İsteniyor!

Oxford Üniversitesi araştırmacıları bu işlem sayesinde virüse karşı en güçlü bağışıklığı sergileyen kişilerin tespit edileceğini belirttiler. Eğer kişinin bağışıklık sistemi güçlenmiş ise virüs onu tekrar enfekte edemeyecek. Bilim insanlarına göre, bu deney ardından hangi bağışıklık düzeyinin tekrar enfekte olma riskini sonlandırdığı öğrenilebilecek.

Deneyin Aşı Üretimine Katkısı

Tekrar enfekte etme deneyi ardından en iyi bağışıklık seviyesini yaratacak olan aşının binlerce kişilik bir deneyi yapmadan hızlıca üretilmesi ve lisanslanması için daha avantajlı bir ortam yaratabileceği belirtildi. Araştırmayı yürüten ekibin Başında yer alan Prof. Dr. Helen McShane, “Eğer bir kişinin tekrara enfekte olmasını önleyecek kesin antikor oranını tam olarak tespit edebilirsek bu en etkili aşıları üretebilmemiz için daha çabuk hareket edebilmemizi sağlayacak.“ dedi. Deney için etik kurul onayının beklendiği belirtildi. Eğer etik kurulu onay verirse, 18 ile 30 yaş aralığında olan ve form doldurarak deneye gönüllü olarak katılan kişilere, kontrollü ortamda virüs verilecek. Sağlık durumları her an uzmanlarca takip edilecek.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.